Return to Headlines

SCVTHS STUDENTS EXCEL IN 2019 NATIONAL SPANISH EXAM

SCVTHS students holding banner after winning medals for excelling in the National Spanish Examinations (left-right): National Spanish Exam gold medalists Rayyan Alidina (Hillsborough), Alexander Chen (Warren),
Shree Amin (Hillsborough), Mark Saba (Somerset), Isha Shah (Hillsborough), Douglas Sullivan (Raritan),
Natasha Mody (Martinsville), Aarsha Shah (Bridgewater), Naimisha Vidavalapati (Somerset),
and Nidhi Shah (Hillsborough).

 

SCVTHS students holding banner after excelling in the National Spanish Examinations.

(left-right): National Spanish Exam gold medalists: Nabiya Chaudhry (Bridgewater), Benjamin Tankel (Warren),
Dhruvi Mehta (Princeton), Rima Amin (Bridgewater), Christopher Masiello (Hillsborough), Bhavya Deshaboina (Belle Mead),
and Ashrita Jagarlamudi (Somerset).

 

The National Spanish Examinations (NSE) presented by the American Association of Teachers of Spanish and Portuguese are a “motivational contest to recognize student achievement in the study of Spanish and to stimulate further interest in the teaching and learning of Spanish.”

The examinations are a standardized assessment tool for students in grades 6-12 and given by approximately 4,000 teachers throughout the United States to measure students’ proficiency of Spanish as a second language.

Scores and awards of the NSE are determined by the total percentile at follows:

ORO - Students scoring at or above the 95th percentile are awarded a Premio de Oro.

PLATA - Students scoring from the 85th through the 94th percentiles receive a Premio de Plata.

BRONCE - Students scoring from the 75th through the 84th percentiles receive a Premio de Bronce.

HONOR - Students scoring at or above the 50th percentile (national average) through the 74th percentile are awarded a Mención Honorífica.

 

This year, the 2019 National Spanish Examinations have provided the following results for SCVTHS students:

 

ORO MEDAL WINNERS

  1. Rayyan Alidina (Hillsborough)
  2. Rima Amin (Bridgewater)
  3. Nabiya Chaudhry (Bridgewater)
  4. Bhavya Deshaboina (Belle Mead)
  5. Ashrita Jagarlamudi (Somerset)
  6. Melissa Lam (Bound Brook)
  7. Christopher Masiello (Hillsborough)
  8. Dhruvi Mehta (Princeton)
  9. Natasha Mody (Martinsville)
  10. Mark Saba (Somerset)
  11. Aarsha Shah (Bridgewater)
  12. Nidhi Shah (Hillsborough)
  13. Benjamin Tankel (Warren)
  14. Douglas Sullivan (Raritan)
  15. Shree Amin (Hillsborough)
  16. Alexander Chen (Warren)
  17. Krishna Mody (Martinsville)
  18. Seejal Padhi (Bridgewater)
  19. Naimisha Vidavalapati (Somerset)
  20. Isha Shah (Hillsborough)
  21. Abiram Gangavaram (Watchung)
  22. Brian Gollop (Bound Brook)
  23. Ruhyak Gupta (Flemington)

PLATA MEDAL WINNERS

  1. Varun Punnam (Bridgewater)
  2. Ananya Putta (Bridgewater)
  3. Harrinee Senthilkumar (Bridgewater)
  4. Alyssa Chang (Hillsborough)
  5. Halee Dani (Hillsborough)
  6. Kate Kinst (Hillsborough)
  7. Gabrielle Ku (Warren)
  8. Hari Kumar (Hillsborough)
  9. Vrishank Rao Mechineni (Franklin Park)
  10. Fayrooz Abdelkader (Bridgewater)
  11. Shrey Deshmukh (Hillsborough)
  12. Norbert Malik (Bound Brook)
  13. Mitisha Panda (Belle Mead)
  14. Dhyan Patel (Hillsborough)
  15. Shivani Patel (Hillsborough)
  16. Mayaank Pillai (Hillsborough)
  17. Shanaya Sood (Hillsborough)
  18. Mackenzie Toth (Milford)
  19. Vinitha Vivek (Hillsborough)
  20. Elizabeth Gershater (Bridgewater)
  21. Mukta Patwari (Bridgewater)

 

BRONCE MEDAL WINNERS

  1. Maxwell Chuo (Clinton)
  2. Yousuf Qari (Somerset)
  3. Zachary Quizon (Somerset)
  4. Sharon Samuel (Hillsborough)
  5. Alexander Scala (Califon)
  6. Anagha Sudhir (Hillsborough)
  7. Maya Sáez (North Plainfield)
  8. Rayhanah Ahmed (Bound Brook)
  9. Sanya Ravoori (Hillsborough)
  10. Michelle Wilfred (Hillsborough)
  11. Eka Tawe (Hillsborough)
  12. Veda Kota (Hillsborough)
  13. Mona Marhaba (Bridgewater)
  14. Adarsh Mavathaveedu (Flemington)

 

Mención Honorífica

  1. Charlene Cai (Bridgewater)
  2. Pavani Patel (South Bound Brook)
  3. Sophia Starzynski (Manville)
  4. Anjali Viswanathan (Somerset)
  5. Rachel Yuh (Somerset)
  6. Nicole Gaeta (Hillsborough)
  7. Jamie Moni (Hillsborough)
  8. Amanda Williams (Hillsborough)
  9. Jeaustin Bonilla (Manville)
  10. Bercymaryam Zuniga (Bridgewater)
  11. Mira Amin (Bridgewater)
  12. Rayaan Azmi (Hillsborough)
  13. Mae Kinst (Hillsborough)
  14. Michelle Masiello (Hillsborough)
  15. Milan Patel (Hillsborough)
  16. Ritu Peddinti (Bridgewater)
  17. Evelyn Sullivan (Raritan)
  18. Aromal Suresh (Bridgewater)

 

For more information, contact James Strickhart at jstrickhart@scvts.net or (908) 526-8900, x7169.